Masaj

Masajın İnsan Üzerindeki Ruhsal ve Fiziksel Olarak Yararları

Masaj bir ihtiyaç hatta hatta düzenli periyotlarda yapılması gereken bir tedavi şeklidir. Masajla hasta olan organın eski durumuna dönebilmesi için yapılan terapilerdir. Masajlar spor kulüplerinde, kaplıcalarda, fizik tedavi merkezlerinde uygulanır. Masajın birçok etkisi vardır. Bunlardan birincisi mekanik etkisidir. Yani kaslarda yaşanan sorunlarda o sorunun aşılmasında , kastaki problemin giderilmesinde, gergin olan kasların gerginliğinin azalmasında etkilidir.

Fizyolojik etkilerine gelince insan organizması damar, sinir ve hormonların birleşimi ile devam eden bir faaliyet zinciri içerisindedir. Masaj yardımı ile hormonlarda doğal akış, damarların genişlemesi, deride gerginliğin azalışı sağlanır. Psikolojik etkilerine gelince insan için son derece sağlıklı bir yöntemdir. İnsanda yorgunluğu azaltır, gerginlikleri giderir. Psikolojik olarak rahatlama insanı hayata bağlar.

Masajın Faydaları 

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kan dolaşımının düzelmesinde, metabolizmanın hızlanmasında, uyku düzeninin kaliteli hale ulaşmasında, stres ve yorgunluktan uzak durulmasında yardımcı olacaktır.

 

Düzenli Masaj Olan Kişilerde Yaşanan Farklılıklar

Düzenli masaj olan kişilerde kan dolaşımı hızlı olur, stresten uzak bir yaşam aktif olur, kaslar diri olur, cilt parıldar, huzurlu bir sakin bir insan modeli doğar. Ruhi olarak dinlenmiş bir insan gerek fizyolojik açıdan gerekse zihinsel açıdan dört dörtlük hale gelir. Hayattan keyif almasını bilir.

·      Düzenli yapılan masaj terapileri insanın gerek sağlık açısından organda yaşadığı problemin giderilmesinde gerekse zihinsel terapi anlamında rahatlatıcı özelliktedir.

·         Düzenli masaj sayesinde bağışıklık sistemindeki düzen insanın genel yaşamını pozitif etkiler.

·         Psikolojik olarak rahatlama her insanın yaşaması gereken bir durumdur. Buna masaj sayesinde kavuşulabilir.

·         Masaj terapileri konusunda uzman kişilerce uygulanmalıdır.

     ·         Masaj insan için bir detoks özelliği taşımaktadır.
 

Masaj sırasında kan dolaşımında bir artış sağlanır ki bu birçok rahatsızlığın düzelmesinde etkili olur. Oksijen oranındaki artış insan vücudu için lazım olan bir besin olduğundan reaksiyonlarda değişiklikler hızlı bir şekilde değişmeye başlar. Masaj insan vücudu için adeta bir detoksdur. Masaj sonrası birçok kişi kendini rahatlamış hisseder, pozitif etkileri adeta vücudunu beynini tüm hücrelerini hormonlarını etki altına alır. Özellikle masaj hamile kadınlara çok fazla önerilir. Çünkü hamile kadınlarda yaşanan gergin durumların giderilmesi açısından yapılacak düzenli seanslar anne adayına olumlu yansıyacaktır. Daha az stres yaşayacak ve hormonları da düzenli bir periyotta ilerleyecektir.