Masaj

Masajın Kaslar Üzerindeki Olumlu Etkisi

Masajın vücudumuza doğrudan ve dolaylı olmak üzere birçok etkisi bulunur. Vücudumuza masaj uygulayarak dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakmak mümkündür. Vücudumuza uyguladığımız klasik masajın kan ve lenf dolaşımı açısında olumlu derecede etkileri bulunmaktadır. Masaj ile damarlarda bulunan kan akışı ciddi oranda canlanır. Masaj sayesinde dokularda oluşması gereken sıvı alışverişinde hızlanma görülür. Metabolizma artıkları bulunduğu yerden daha hızlı bir şekilde uzaklaşabilir. Damarların çevresinde bulunan sinirlerin uyarılması ile birlikte damarlarda refleks üzerine kurulu bir canlılaşma görülür.

Masajın sinirler üzerinde olumlu etkileri mevcuttur. Fakat kopmuş bir sinirin masajla onarılması kesinlikle mümkün değildir. Ancak sinirin çevresinde bulunan kas dokularında kan dolaşımının hızlandırılması masajla kolaylıkla mümkündür. Kan akışının hızlı olması bireyde rahatlama sağlayacaktır. Masajın vücut üzerinde dinlendirici bir etkisi vardır. Bazı günler insanlar çok yorulduğu zaman masaj yaptırırlar. Bunun nedeni günün yorgunluğunun masajla kolaylıkla vücuttan atılmasındandır. Masajın iç organlar üzerinde etkisi de yadsınamaz bir gerçektir. Midede gaz oluşumu sonrasında içgüdüsel bir şekilde yapılan masajla gaz oluşumunun azaldığı görülmektedir. Sırtta oluşan ağrıların ovalama yöntemiyle hafiflediği halk arasında bilinmektedir. Masajın düzenli olarak yapılması daha rahat bir yaşam imkanı bulmanıza ciddi oranda olanak sağlayacaktır.


Masajın Kaslar Üzerinde Bıraktığı Olumlu Etkiler Nelerdir?

Masajın kaslar üzerinde birçok etkisi bulunur. Fakat birçok kişinin bildiği bir yanlış vardır. Masaj ile kas dokusunun kütlesi arttırılamaz. Kas dokusu kütlesi ancak düzenli çalışma ve beslenme üzerinde yapılan sağlıklı iyileştirmeler ile mümkündür. Çalıştırılan kaslarda sıklıkla kramp oluşumu gözlenmektedir. Krampların oluşum nedeni kasların haddinden fazla çalıştırılmasıdır. Gereğinden fazla bir şekilde çalıştırılan kas gruplarının belirli bir zamana kadar iyi bir şekilde dinlendirilmesi gerekmektedir. Dinlendirilme işlemi masaj yoluyla gerçekleştirilir. Kaslarda meydana gelen kramplar ve kasılmalar masaj yoluyla kolaylıkla giderilir. Masaj ile kaslar üzerinde olumlu etkiler bırakılır ve olası sakatlıkların önüne geçilebilir. Kaslar çalıştırıldıktan sonra gelişmek için doğru bir beslenmeye ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Antreman öncesinde yapılan masajlar antrenman sırasında sizlere olumlu etki olarak geri dönecektir.