Blog

Fizik Tedaviye Masajın Katkısı Nedir?

Yaralanma, Ameliyat ve hastalık sonrası vücudunuzun eski sağlığına kavuşması daha doğrusu önceki yapmış olduğunuz şeyleri tekrar yapmanız için yeni yolların bulunmasına Fizik tedavi denir. Fizik tedavi demek güç ve hareketliliği rehabilitasyon ile kazanmak demektir.

Fizik tedavide Masaj

Masaj lüks ve keyif değil, düzenli arlıklarla yapılması gereken vücudu koruyucu bir tıbbi bir ihtiyaç ve tıbbi tedavidir. Masaj  ile organın eski sağlığına kavuşmasını sağlar. Fizik tedavide masajın katkısı, kasta birikmiş olan toksinler ve atık ürünlerinin vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Masajın; sırt ağrılarının azalmasında, yüksek tansiyonun düşmesinde, hormon dengesinin sağlanmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde eklem ağrılarının azalmasında ve birçok vücut problemlerinin ortadan kalkmasında çok fazla etkisi vardır.

Masajın yararları; masajın, sinir sistemi, kas-iskelet sistemi, kardiovasküleer sistem vs çeşitli sistemler üzerinde mekanik ve psikolojik faydaları vardır. Masaj hücrelerin beslenmesini sağlar ve derideki kan dolaşımını büyük oranda etkiler. Ter bezlerinin ter üretimini fazlalaştırır enfeksiyonlara karşı derinin daha dirençli olmasını sağlar. İnsan vücudundan ölü hücreleri büyük oranda uzaklaştırır. Skar ve Fibrozis gelişimini önler. Deri altı yapışıklıklarını engeller. Ayrıca bahsi geçen konular dışında Fizik tedaviye masajın başka bir katkısı da, iç organlar üzerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Akciğerlerde oluşan mukusun çözülmesine fayda sağlar. Gaz ve kolik gibi yakınmaları azaltır. Sinir sisteminin aktivitesini fazlalaştırarak sindirim sisteminin daha kolay çalışmasını sağlar.

Masaj çeşitleri;

Tıbbi masaj; tedavi amaçlı uygulanan masaj çeşididir. Doktor tarafından yönlendirilir ve eğitim almış masörler tarafından uygulanan masajlardır.

Dinlendirici masaj; vücuttan toksinlerin atılması ve yorgunlukların çıkarılması amacı ile günün her saati yapılan masajlardır.

Spor masajı; bu masaj genellikle kulüplerde bulunan masörler tarafından ve belirlenmiş proğramlar dahilinde yapılır. Masajın insan vücuduna etkisi çoktur bu nedenle belirli bir amaca yönelik ve bilen birileri tarafından yapılması son derece önemlidir.

Fizik tedavide uygulanan tıbbi masaj uygulamaların bazıları şunlardır:

·         konnektif doku masajı,

·         klasik bölgesel masaj,

·         lenf drenaj masajı,

·         refleksolik masaj,

·         selülit masajı vs .

bunların yanı sıra masajın solunum sistemi üzerine, üriner sistem üzerine ve psikoloji üzerinde bazı etkileri vardır. Masajın  Kalp-damar sistemi ve sinir sistemi üzerinde de faydası vardır.