Ayak Masajı Faydaları

Ayak Masajının Sağlığımıza Olumlu Etkisi

Gün içinde sürekli oturarak iş yapan kimselerde ve de tam tersine ayakta çalışanlarda ayaklarda zamanla şişme meydana gelebilmektedir. Bu şişme problemini en iyi anlama yöntemi ayaklarda çorabın çıkarıldıktan sonra bıraktığı lastik izleridir. Bundan kurtulmanın en kolay yollarından biri de gün içerisinde çeşitli hareketler yapmak ve ya yürüyüşler yapmaktır. Ancak bu sayede bir nebze de olsa ayaklardaki lenflerin ve kanların birikmesinin önüne geçme şansına sahibiz. Ayaktaki şişliğin indirilmesindeki bir diğer yöntem de ayakların yukarı doğru kaldırılması işlemidir.

Masaj cihazları

Bu noktada en iyi yardımcı olarak ta ayak masajı cihazlarını önerebiliriz. Özellikle bacaklarda oluşabilecek varis problemleri için ayak masaj cihazları önemli bir etkiye sahip cihazlardır. Masaj cihazları sayesinde ayak tabanındaki belirli noktalar uyarılmakta ve bu da diğer sinir sistemlerinin uyarılmasını sağlamaktadır. Bu sayede de diğer organların uyarılması sağlanmış olur. Çin masajları binlerce çeşidi bulunan yine ayak sağlığı için faydalı masajlardır. Bu masaj cihazları da zaten çin masajlarının ışığı doğrultusunda dizayn edilmiş cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde refleksoloji her kes kendi evinde her an yapabilme şansına sahip olmaktadır. Binaya o masaj cihazlarının bir de hava yastıkları ile desteklenmiş modelleri bulunmaktadır. Bunlar da bu sayede ayak ve baldırları eş zamanlı bir şekilde sıkıştırarak lenf drenaj fonksiyonu uygulamaktadır. Bu da hareketsiz kalma sonucu işlev görmeyen lenf dokusu sıvısını vücuda yönlendirerek bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olmaktadır.

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji, bir çeşit denge masajına verilen isimdir. Bireyler bu masajdan sonra kendilerini hem fiziksel, hem ruhsal ve de psikolojik olarak iyi hissetmektedir. Refleksoloji masajının dayanağı, ayaklarda bulunan ve vücudun her yerine dağılan refleks noktalarının uyarılmasıdır. Kısacası refleksoloji bu prensibe dayalı bir masaj yöntemidir. Refleksoloji masajını uygulayan kimselere refleksolojist adı verilir. Vücuttaki enerji noktalarından her hangi birinde tıkanıklık olduğunda rahatsızlık olarak kendini belli etmektedir. Dolayısıyla bu tıkanıklık giderildiği takdirde vücuttaki enerji dengelenir ve kişilerdeki bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Refleksoloji masajını uygulayan kimse bu refleks bölgelerine masajlar uygulayarak tıkanıklıkların giderilmesini sağlar ve bu sayede de vücudun kendini iyileştirme mekanizması daha iyi çalışmaya başlar.